pinkdog08 pinkdog08
  • 12-03-2018
  • Mathematics
contestada

Six cakes cost 3.60. How much do seven cakes cost

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 12-03-2018
Seven cakes cost 4.20
Answer Link
charysmap
charysmap charysmap
  • 12-03-2018
It would be $4.20 
   I say this because if you do 3.6 divided by 6 to find the amount that it costs per one cake... which is $0.60 then do .6x7 and you'll get 4.20
Answer Link

Otras preguntas

9,945 rounded to the nearest thousand
How does a line differ from a segment line?
How many different rectangles can you draw with an area of 28
Which of the following is not a unit of measurement in the metric system? a. pint b. meter c. liter d. gram
How much will you pay for 5 pounds of shrimp if the cost is 2 pounds for 10.99
The graph below shows four straight lines, P, Q, R, and S:
Two points of cheese cost 8.40. show the cost of 1,2,3,4 pounds of cheese. is there a direct variation? explain
What is a partially enclosed body of water that is formed where a river flows into an ocean
To connect major cities, the persians built a system of: post roads canals highways railroads
Hoy yo _______ (ir) a un guateque campesino. ______ (ser) un ________ (event) especial en Cuba. Hay mucha _________ (food) y _________ (music). Yo _______ (esta