vvalentine85 vvalentine85
  • 12-03-2018
  • Mathematics
contestada

5b+8v how much will it cost to purchase 7 book and 4 videos

5b8v how much will it cost to purchase 7 book and 4 videos class=

Respuesta :

kingmars1601986 kingmars1601986
  • 12-03-2018
First if b=7 then multiply 5x7=35. then if v=4 multiply 4x8=32. Finally, add 35+32 to get 67 
the cost is $67
Answer Link

Otras preguntas

What is the square root of-256? And how did you get this answer
Does anyone know what uranium is???
A hopper jumps straight up to a height of 1.3 m. With what velocity did he leave the floor
Would the friction force increase, decrease, or stay the same if Marco added two more blocks to the sled or wagon? Explain your answer.
A word that starts with U about ancient china
Identify the limiting reactant when 6.33 g of H2SO4 reacts with 5.92 g of NaOH to produce Na2SO4 and water.
General admission tickets to the fair cost $3.50 per person ride passes cost an additional $5.50 per person parking costs $6 for the family the total costs for
consumer math help!!!??????? Pic attached
Please solve with all work shown in independent lines and proper labelling that is easy to understand. Monica earns $19.31 per hour. Chris earns $15.07 per hour
a theater can seat 638 people. the number of rows is 7 less than the number of seats in each row. how many rows of seats are there?