ryankutsalp ryankutsalp
  • 10-09-2020
  • Mathematics
contestada

pizzas cost $8 plus a $3 delivers charge Show the cost of 1, 2, 3 and 4 pizzas. is there a direct variation? ASAP

Respuesta :

mintyiceT
mintyiceT mintyiceT
  • 10-09-2020

Step-by-step explanation:

Write an equation.

c= the cost

p= the number of pizzas

8p means $8 per pizza

And adding 3 includes the delivery charge.

c=8p+3

Plug in the numbers 1-4.

1: $11

2: $19

3: $26

4: $35

This equation is NOT a direct equation since you have to add 3 (for the delivery charge) to the numbers.

Answer Link
jarretts56
jarretts56 jarretts56
  • 10-09-2020
Jahahshahahanshshshhss
Answer Link

Otras preguntas

Why do skydivers use parachutes ???
what is the equation of the slop (0,2) (2,5)
What does Mercato Nuovo mean and what are some characteristics of it? a. new market, clean and orderly b. old market, crowded and noisy c. wrote plays, sonnets
3/12 divided by what equals 1/4?
what did artisans and scribes have in common?
Your mom has offered you 2 options for allowance. She will either give you $60 per month until you turn 18 or she will give you a penny for the number of days o
I need help PLZ! If Rhoda buys 6 12-Packs of fruit snacks for $14.40,how much does each fruit snack cost?
an objects thermal energy depends in part on its a) mass b) location c) phase or d) size
Which customary unit would most likely be used to measure the length of a river and why
how many times does 31 goes into 6